Další letadlo v USA nouzově přistálo kvůli hádce o místo na nohy

04.09.2014


    New York 3. září (ČTK) - Americké aerolinky začínají mít závažný problém s nedostatkem pohodlí svých cestujících, kteří v posledních dnech donutili piloty již třikrát k nouzovému přistání. V úterý podle stanice CNN pilot letu z New Yorku vysadil ženu, která odmítla pokračovat v letu proto, že si pasažér před ní sklopil sedadlo a ona měla méně místa na nohy. Situace se podle expertů může dále vyhrotit, neboť aerolinky stále zmenšují prostor pro cestující, což úřady ve prospěch pasažérů nijak neregulují.

    Dosud poslední incident se odehrál na palubě letadla společnosti Delta Airlines mířícího z New Yorku do Palm Beach na Floridě. Když už měl stroj za sebou většinu trasy, kvůli nespokojenosti jedné z pasažérek nouzově přistál. "Žena sedící vedle mě vlastně jen zkusila sklopit své sedadlo. Žena za ní začala křičet a sprostě nadávat, a když přišel stevard, situaci to jen zhoršilo a žena požádala, aby letadlo přistálo," řekl CNN jeden z cestujících Aaron Klipin.

    Pilot navedl stroj na letiště ve floridském Jacksonville, což podle prohlášení aerolinek udělal kvůli obavě o bezpečnost letu. Nespokojená pasažérka skončila v rukou policie a letadlo pokračovalo dále.

    Od konce srpna jde již o třetí podobný případ v řadách amerických aerolinek. V Bostonu byl minulý týden vysazen Francouz, který se rozčiloval ze stejných důvodů jako zmíněná žena a začal se hádat s posádkou. Teprve poté let American Airlines z Miami do Paříže pokračoval.

    Pár dní před tím zase žena, které cestující sedící za ní zabránil speciální pomůckou sedadlo sklopit, chrstla tomuto muži do obličeje sklenici vody a po vyhrocené hádce ji pilot letu United Airlines z Newarku do Denveru vysadil v Chicagu.

    Někteří letečtí experti oslovení CNN varují, že kvůli zmenšování prostoru pro cestující může k podobným sporům docházet v budoucnu častěji. Letecký publicista Benet Wilson je prý překvapený, že dramatické spory propukaly jen výjimečně. "Snaha leteckých společností nacpat do ekonomické třídy tolik sedadel, kolik jen jde, zmenšila prostor pro sedadla tak, že může být nepohodlný i někomu jako já, kdo má 165 centimetrů. Představte si, že jste o 20 centimetrů větší," uvedl Wilson. Podle něj problém pramení z toho, že letecký úřad FAA v této věci ustupuje aerolinkám a uspokojivě je nereguluje ve prospěch cestujících.

    Další z expertů, spisovatel a vysloužilý stevard Heather Poole, na druhou stranu podotkl, že ani stísněné podmínky nedávají pasažérům právo k podobně "dětinskému chování", které ohrožuje spolucestující. "Reagovat způsobem, který přiměje posádku změnit trasu letu a vysadit pasažéra, to je tedy opravdu něco," napsal Poole.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka