Na hradeckém letišti odstartovala letecká show CIAF

07.09.2014


    Hradec Králové 6. září (ČTK) - Na hradeckém letišti dnes začala dvoudenní přehlídka vojenské letecké techniky CIAF. Jednadvacátý ročník nabízí prezentaci vojenského letectva devíti států včetně České republiky.    "Mezi letošní lákadla patří premiérové vystoupení belgické skupiny Red Devils, která předvádí akrobacii se čtyřmi letadly," řekl ČTK mluvčí akce Tomáš Otruba.

    Pouze při statických ukázkách na ploše letiště se návštěvníkům předvede opravený letoun MiG-15. Proudový stíhací letoun byl vyvinut v Sovětském svazu v polovině minulého století. Do výzbroje československého letectva se dostal v roce 1951 a v různých modernizovaných variantách byl jeho součástí až do roku 1983.

    "Kvůli migu jsem přijel, škoda, že nebude létat. Gripeny už jsou trochu nuda, jsou na všech leteckých dnech. Mám rád akrobatická vystoupení, i když po tom, co začali létat Red Bulls, tak se toho moc nového vymyslet nedá, ale podívaná je to vždycky pěkná," podotkl jeden z návštěvníků Jiří Frey z Prahy.

    Armáda bude po oba dny prezentovat své současné stíhací letouny Jas-39 Gripen nebo předvede letecké ukázky operace s dvěma vrtulníky. Pilot Martin Špaček létá v gripenech čtyři roky a desetiminutovou letovou ukázku sám vymyslel. "Jednak už mám nějaké zkušenosti a nějaké manévry jsem odkoukal od zahraničních pilotů a skloubil jsem to dohromady," řekl Špaček.

    Gripen prolétával lidem nad hlavami rychlostí od 180 do 1000 kilometrů za hodinu ve výšce od 30 metrů do čtyř kilometrů. Pilot měl na sobě speciální oblek, který pomáhá snášet odkrvení horní poloviny těla, která by u necvičeného člověka vedla například ke ztrátě prostorového vidění.

    Armáda ČR je pravidelnou součástí letecké přehlídky. Letos ukazuje návštěvníkům 18 letadel a téměř 70 vozidel pozemní techniky, řekl zástupce velitele vzdušných sil Jaromír Šebesta. Techniku včetně vnitřního vybavení si mohli lidé prohlédnout podrobně, například obrněné transportér Pandur nebo vozidlo Dingo.

    "Tato vozidla máme na výuku, ale jinak slouží pro patroly třeba v Afghánistánu na ochranu důležitých osob. Dingo je velmi silně pancéřované. Necháme lidi vnitřky vozidel prohlédnout, mohou dovnitř, ale ne všude, mohli by něco pozapínat a třeba odpálit hasicí zařízení," řekl voják Vratislav Venský.

    Dvoudenní leteckou show zpravidla navštíví okolo 50.000 lidí. Letos se divákům prezentují letadla z Nizozemska, Belgie nebo Chorvatska. Letecká show CIAF se konala v Hradci Králové do roku 2002. Kvůli technickým problémům se zajištěním letiště se po odchodu armády rozhodli pořadatelé přesunout akci do Brna. Po sedmi letech se letecká show vrátila zpět do Hradce, protože v Brně byl problém skloubit akci s civilním provozem letiště.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka