Pilot zříceného amerického letadla prý zřejmě ztratil vědomí

07.09.2014


    Washington/Kingston 6. září (ČTK) - Záhadný pád soukromého letadla s prominentním americkým párem do moře poblíž Jamajky mohl být způsoben poklesem tlaku v kabině a ztrátou vědomí pilota. Tvrdí to piloti stíhaček, které stroj kvůli výpadku jeho komunikace během části letu doprovázely. Jamajská letadla pátrající po troskách dnes údajně vrak objevila a míří k němu i členové americké pobřežní stráže, uvedl list Miami Herald.

    Letadlo typu Socata TBM-700, v němž seděl významný realitní developer Larry Glazer a jeho žena Jane, vyletělo z Rochesteru ve státě New York a mířilo na Floridu. Podle záznamů hovorů s letovou kontrolou však v jednu chvíli pilot požádal o povolení klesnout se strojem kvůli nespecifikovanému problému z výšky 7,5 kilometru. "Potřebujeme klesnout asi na 5,5 kilometrů. Máme signál, že v letadle něco není v pořádku," řekl pilot podle záznamů na serveru LiveATC, který monitoruje údaje letové kontrole.

    Po chvíli mu dispečer pokles povolil, na což pilot ještě odpověděl, pak se však natrvalo odmlčel. Podle úřadů nakonec spadl do vody výrazně dál, než kam zamýšlel doletět: 22 kilometrů od jamajského přístavu Port Antonio.

    Piloti stíhaček, které americké velitelství protivzdušné obrany vyslalo kvůli podivnému chování stroje k letadlu, viděli prý zamrzlá okénka, což podle nich svědčilo o poklesu tlaku v kabině a možnosti, že pilot byl v tu chvíli v bezvědomí. Podle leteckého experta Brenta Bowena ve zmíněné výšce v souvislosti s mrazivými teplotami a nízkým tlakem může dojít během tří až pěti minut ke ztrátě vědomí pilota.

    Přesnou příčinu nehody určí až vyšetřování, pro něž je nezbytné nalézt vrak stroje. Jamajské vojenské letectvo dnes oznámilo, že jeho piloti během pátrání nad mořem trosky spatřili, na jejich vylovení spolupracují s americkou pobřežní stráží.

    K tragédii Glazerových, kteří měli tři děti a patřili k váženým a veřejně aktivním obyvatelům státu New York, se dnes vyjádřil i guvernér Andrew Cuomo. "Glazerovi byli inovativní a velkorysí lidé, kteří zasvětili život revitalizaci centra Rochesteru," uvedl Cuomo. ¨

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka