Před 30 lety se Joe Kittinger vydal na historický let balonem

13.07.2014


    New York/Praha 13. září (ČTK) - Americký letec Joe Kittinger držel přes 50 let světový rekord ve skoku z výšky, když v srpnu 1960 vyskočil z balonu ve výšce 31,3 kilometru. Stal se i prvním člověkem, který se při volném pádu přiblížil rychlosti zvuku. Ve Vietnamu byl jako pilot sestřelen a strávil 11 měsíců v zajetí. A před 30 lety, 14. září 1984, se vydal na výpravu, která mu přinesla další prvenství. Z Caribou v americkém státě Maine odletěl sám na cestu balonem přes Atlantský oceán, který také jako první člověk na světě v balonu přeletěl.    Tehdy šestapadesátiletý bývalý plukovník amerického letectva letěl přes oceán, přeletěl Francii a 18. září přistál za bouřky u ligurského Cairo Montenotte v severní Itálii. Při přistání si zlomil kotník, což jej o radost nepřipravilo. Novinářům řekl, že si splnil dětský sen. Celkem uletěl 5703 kilometrů, jeho let trval tři dny, 11 hodin a 45 minut a tehdy vytvořil rekord v nejdelším sólovém letu v balonu.

    Rodák z floridské Tampy (narozen 27. července 1928) Joseph William Kittinger jako jednadvacetiletý vstoupil do americké armády, do roku 1953 působil jako zkušební pilot NATO v německém Ramsteinu, poté se na letecké základně Holloman v Almogordu (Nové Mexiko) podílel na testování tryskových letounů ve velkých výškách a na řešení problému záchrany pilotů z výškových strojů.

    O výškový rekord v seskoku Kittingera připravil až v roce 2012 Rakušan Felix Baumgartner, který se rovněž stal prvním člověkem, který volným pádem překonal rychlost zvuku. Baumgartner tehdy otevřel padák dříve, než se očekávalo, a proto oproti očekávání nevytvořil další z rekordů - v délce volného pádu. Nadále tak platí Kittingerův výkon z roku 1960. Kittinger v roce 2012 působil jako Baumgartnerův poradce. V roce 2002 se například účastnil v Praze osmého ročníku Balonmánie.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka