Češi v Pardubicích vycvičí 31 pilotů vrtulníků iráckého letectva

18.09.2014


    Praha 17. září (ČTK) - Češi vycvičí v pardubickém výcvikovém středisku 31 pilotů vrtulníků iráckého letectva. Výcvik začne na přelomu letošního a příštího roku, potrvá rok, uvedlo dnes ministerstvo obrany. Příslušná smlouva byla podle něj podepsána dnes. Úřad rovněž potvrdil, že první munici, kterou Česko Iráku daruje, přepraví kanadský velkokapacitním letoun ve čtvrtek.

    Jde o součást pomoci, kterou Česká republika, podobně jako některé další státy, slíbila Iráku v jeho boji s ozbrojenci z hnutí Islámský stát, kteří v uplynulých týdnech obsadili významnou část země. Irácká armáda spolu s kurdskými bojovníky se je snaží zastavit. Česko spolupracuje se zástupci centrální irácké vlády, ale i představiteli iráckého Kurdistánu v řadě oblastí.

    Výcvik pilotů zajistí ve svém Centru leteckého výcviku v Pardubicích státní podnik LOM Praha, jehož zakladatelem je ministerstvo obrany. "Máme s výcvikem pilotů dopravních vrtulníků dlouholeté zkušenosti. Tuto naši schopnost využívá nejen Armáda ČR, ale nabízíme ji úspěšně i zahraničním partnerům," uvedl v tiskové zprávě ředitel LOM Praha Roman Planička.

    Ministr obrany Martin Stropnický k dodávce munice do Iráku poznamenal, že "tato poměrně složitá logistická operace je realizována v maximálním tempu, protože chceme aktivně přispět v co nejkratším čase".

    Česká vláda na konci srpna rozhodla, že Kurdům daruje munici v hodnotě 41 milionů korun, konkrétně deset milionů nábojů pro útočné pušky Kalašnikov, osm milionů nábojů do kulometů, 5000 nábojů pro pancéřové pěsti a stejné množství ručních granátů. Celkem jde o 500 tun materiálu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka