Letectvo USA a Kanady zachytilo u Aljašky šest ruských letounů

20.09.2014

 

    Washington 20. září (ČTK) - Americká a kanadská vojenská letadla zachytila u Aljašky šest ruských letounů. Oznámilo to v pátek podle agentury AP Severoamerické velitelství protivzdušné a kosmické obrany (NORAD) 

 

    Podle podplukovníka Michaela Jazdyka z NORAD vyslaly USA naproti dvě stíhačky F-22 a Kanada dva stíhací stroje CF-18. Severoameričtí piloti zaznamenali na ruské straně dvě stíhačky Mig-31, dva bombardéry dlouhého doletu typu Tupolev a dva tankovací letouny IL-78. 

 

    Ruské stroje po setkání s těmi severoamerickými oblast opět opustili, aniž by jakkoli narušili vzdušný prostor USA a Kanady. 

 

    Jazdyk řekl, že severoamerické stíhačky byly vyslány do vzduchu, aby ukázaly Rusům, že jejich pohyb byl zaznamenán, a také pro výstrahu, že jsou připraveny chránit vzdušný prostor USA a Kanady. 

 

    V uplynulých pěti letech vyslal NORAD stíhačky naprosti více než 50 ruským bombardérům blížícím se k severoamerickému vzdušnému prostoru. 

 

    Podobné střety byly poměrně běžné za studené války. V 90. letech i vinou hospodářských potíží ruských ozbrojených sil prakticky ustaly. Poté co ruskou politiku začal mocensky razantně ovlivňovat prezident Vladimir Putin, opět k nim začalo docházet. 

 

    Kanada naposledy před 11 dny obvinila Rusko za "zbytečnou provokaci", když tří ruské letouny přeletěly nad kanadskou fregatou, která se v Černém moři účastnila cvičení Severoatlantické aliance. 

 

    Mezi Moskvou a Západem v současnosti panuje napětí kvůli zostřujícím se protiruským sankcím v důsledku konfliktu na východě Ukrajiny. 

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka