Rusko narušilo švédský vzdušný prostor, Stockholm si stěžuje

20.09.2014

 

 

    Stockholm 19. září (ČTK) - Dvojice ruských vojenských letadel tento týden narušila vzdušný prostor Švédska. Vláda této skandinávské země považuje incident za vážný a v této věci již zaslala ruskému velvyslanci formální protest, napsala dnes agentura Reuters. 

 

    Narušení vzdušeného prostoru se podle dnešního prohlášení švédského ministerstva zahraničí událo ve středu. Ruské stroje vstoupily do švédského vzdušného prostoru nad Baltským mořem jižně od ostrova Öland, který je po Gotlandu druhým největším v zemi. 

 

    Incident podle Reuters podle všeho vyvolá další debatu o posílení švédské obrany. Odcházející středopravá vláda premiéra Fredrika Reinfeldta, která tento měsíc prohrála volby, na jaře ohlásila plán na zvyšování vojenských výdajů. Důvodem k tomuto rozhodnutí bylo počínání Ruska, které anektovalo Krym a které podle Západu stojí za destabilizací situace na východě Ukrajiny. 

 

    Obdobné vzdušné incidenty nejsou výjimečné, nyní jsou ale ostřeji sledovány právě kvůli krizi na Ukrajině. Například loni se do médií dostala zpráva, že ruské letectvo uskutečnilo během Velikonoc simulovaný útok na Stockholm, na který švédské vzdušné síly nedokázaly včas reagovat. Opakované narušování vzdušného prostoru hlásí Finsko. Finský premiér Alexander Stubb koncem srpna obvinil Rusko z provokací.

 

    Finsko a Švédsko v srpnu rozšířily spolupráci s NATO. Podle dohody může aliance v naléhavých situacích nasadit v těchto nečlenských severských zemích své vojáky. Vztahuje na případy přírodních katastrof či ohrožení bezpečnosti země.

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka