Okřídleného lva chtějí odstranit: proč bychom měli nesouhlasit

20.11.2014

Památný pomník československým letcům, kteří za 2. světové války sloužili v RAF a kterým se Britové složili na sochu za 3 miliony korun, hodlá stavební úřad Prahy odstranit. Jedná tak v návaznosti na základě vyjádření nesouhlasu Odboru památkové péče Magistrátu hlavního města. Free Czechoslovak Air Force Associates se zlobí, úředníci argumentují nevhodným místem umístění. Tak či tak, pomník už stojí, jeho slavnostního odhalení se zúčastnil mimo válečné veterány a širokou veřejnost i vnuk Winstona Churchilla. Vysvětlovat těmto osobám odstranění pomníku bude pořádná ostuda, jak v Čechách a v Británii, tak v celosvětové letecké komunitě. Zachránit situaci může až Ministerstvo kultury ČR.

 

Dalo by se říct, že se taková věc nemůže stát nikde jinde než v ČR. Všude jinde si totiž, svých hrdinů stát váží a nejen to, častokrát je doživotně významně honoruje, aby takový člověk dožil důstojně - právě tak, jak za svou zemi bojoval. Respekt je zřejmě ve slovníku úředníka chybějící položka. Jinak si to, co se právě děje, letecká komunita neumí vysvětlit.V dnešní době je přístup k hrdinům až zvrácený. Jestliže je někdo příliš dobrý a ještě k tomu zapálený pro věc, s vyššími cíli a nějakou ideologií, díváme se na něj podezřele. Bohužel je to v naší krajině tak nějak zvykem. Nikdo z nás si neumí představit svět, ve kterém piloti RAF tenkrát žili, pohybovali se, létati. Podmínky, které měli. Už jenom vyslovení toho, co dokázali, by v nás mělo budit RESPEKT.A když se tito lidé (2500 není malé číslo) konečně dočkají hmatatelného vyjádření obdivu nad tím, co dokázali, pominouc fakt, že pocty se jim dostalo ze strany britské nikoli české, ozve se pan vedoucí památkář, že se mu to nelíbí. Pro jistotu odjede na týdenní dovolenou, aby se na šrumec, který způsobil, nemusel dívat face-to-face. Jak typické, nemyslíte?Kdyby boj o sochu nebyl ve fázi po jejím umístění, ale před, dala by se situace možná ještě nějak pochopit. Možná! Ale ve fázi její existence, umístění a slavnostního odhalení je, plán na odstranění učiněný skandál. Nedejbože při představě, že po zbytek života (kterého váleční veterání nemají na rozdávání) budou sledovat neúprosný boj úředního šimla s asociací, která pro ně dar vymyslela. A na jeho úplném konci se možná dočkají oné plánované potupy.Časopis flyMag s plány magistrátu nesouhlasí a stojí výlučně na straně 2500 lidí, kterým je památník určen. Nejen ti, co jsou od letectví by se k této kauze měli vyjádřit. Respekt vůči hrdinům bychom měli mít všichni. Dokonce i úředníci.

 

Zdroj: Dana Bauca Sastre, Foto: Free Czechoslovak Air Force Associates

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Petice PRO ZACHOVÁNÍ Okřídleného lva na pražském Klárově

Odpovědět

Datum : 12.10.2014 10:38, Vložil : Joe, Czech Spitfire Club

Díky za článek. Na toto téma je moc potřeba upozornit a především nezůstat v tiché apatii. Přátelé, prosím, podpořte naši petici za Lva. Je to trochu jiná idea a úhel pohledu, než ta něčí první, co se objevila před pár dny. http://www.petice24.com/petice_pro_zachovani_okridleneho_lva_na_prazskem_klarove Srdečné díky.

klasická čr

Odpovědět

Datum : 11.10.2014 00:17, Vložil : Filip

U nás se tomu už nelze divit. Nutno dodat, jak se naše země odvděčila letcům, kteří létali v Anglii či jiné západní zemi. V lepším případě byli zbaveni hodnosti a nesměli létat. Ostatní šli rovnou do vězení a na nucené práce. Bohužel v ČR hrdinství zaniklo s koncem Druhé světové války a dnes si málokdo vzpomene čím ti pánové tehdy prošli. Škoda. Velká škoda.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka