Pardubické letiště ukrývalo 14 cvičných bomb z 2. světové války

15.10.2014


    Pardubice 15. října (ČTK) - Hasiči s pyrotechniky už odvezli z pardubického letiště cvičné bomby z druhé světové války. Od pondělního večera se jich tam postupně našlo pod betonovými panely 14. Při dopadu měly vypouštět barevný dým. Pumy obsahovaly chemické látky. Hasiči a pyrotechnici je museli bezpečně zlikvidovat. ČTK to dnes řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

    "Hasiči spolu s pyrotechniky museli zasahovat v jednorázových oblecích a a v dýchacích přístrojích. Cvičné bomby totiž obsahovaly ampule s chemickou látkou, která je velmi dráždivá a její plyny silně kyselé," řekla Horáková.

    Železobetonové bomby našli dělníci při výkopových pracích. Pumy váží 250 kilogramů a byly vyrobeny v německých továrnách za druhé světové války. Ampule zásahová jednotka z bomb postupně vyjmula a umístila na speciální automobil pro převážení munice. V úterý večer odjel konvoj s nákladem pum do Ralska na Českolipsku, kde jej pyrotechnici odstřelí v trhací jámě.

    "Převoz cvičné letecké železobetonové bomby byl pro obyvatele bezpečný a nehrozilo žádné nebezpečí. Všechny ampule byly uloženy do kontejnerů na nebezpečný odpad a budou zlikvidovány," dodala Horáková.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka