Na pardubickém letišti se našly cvičné pumy, které jen dýmají

15.10.2014


    Pardubice 14. října (ČTK) - Na pardubickém letišti našli dělníci při výkopových pracích osm cvičných leteckých pum z druhé světové války, které po dopadu barevně dýmají. Pyrotechnici a hasiči je od pondělního večera za bezpečnostních opatření postupně odvážejí pryč. Provoz letiště nemusel být přerušen. ČTK to dnes řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

    "I když je to cvičná letecká puma, tak dle zjištění stále obsahuje ampule s chemickou látkou, a vzhledem k tomuto se k ní musíme chovat jako k munici. Ampule s chemickou látkou na místě vyjímáme a předáváme hasičům," řekl Pavel Studený z pyrotechnické služby Policie ČR.

    Letecké bomby váží 250 kilogramů, jsou z železobetonu a byly vyrobeny v Německu. Mohou obsahovat až šest skleněných ampulí s dýmotvornou složkou bílé a červené barvy.

    "V ampuli je zhruba 50 mililitrů tekutiny, která je dráždivá, vznikají při tom silně kyselé plyny. Hasiči tedy pro zásah používají jednorázové obleky a kompletně si chrání dýchací cesty," uvedla Horáková.

    Pumy odváží upravený nákladní automobil zapůjčený z Hlučína na Opavsku. Vozí je do stálé trhací jámy v Ralsku na Českolipsku, kde se bomby bezpečně zlikvidují. Ampule pyrotechnici před převozem vždy vyjmou.

    "Obyvatelům okolních obcí nehrozí žádné nebezpečí. Cvičné letecké pumy se nachází v bezpečné vzdálenosti od obcí. Letiště Pardubice je stále ve standardním provozu," dodala mluvčí.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka