Polská justice chce ze smolenské tragédie obvinit ruské dispečery

20.10.2014


    Varšava 17. října (ČTK) - Polská vojenská prokuratura chce čtyři a půl roku po leteckém neštěstí u Smolenska obžalovat tehdy sloužící ruské letové dispečery. Při odsouzení by mohli dostat až 12 let vězení, napsal dnes list Rzeczpospolita. Havárie vládního letounu si v dubnu 2010 vyžádala životy 95 lidí, včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, jeho ženy a řady osobností polského veřejného života.

    Polští prokurátoři jsou podle deníku přesvědčeni, že ruští dispečeři měli kvůli husté mlze smolenské letiště uzavřít. Jejich postup prý tudíž přímo neštěstí zavinil.

    Polská prokuratura nyní dispečery znovu vyslechla, píše Rzeczpospolita. Řídící věž podle listu při prvním spojení polské letadlo informovala, že ve Smolensku nejsou vhodné podmínky pro přistání. Rozhodnutí velitele řídící věže Pavla Plusnina letiště uzavřít a polský stroj odklonit ale zrušil jeho nadřízený Nikolaj Krasnokutskij.

    Experti každopádně vycházejí z toho, že Rusko své dispečery odmítne do Polska vydat.

    Už předchozí polské vyšetřování příčin katastrofy konstatovalo, že postup ruských dispečerů byl problematický. Nicméně také ukázalo, že fatálních chyb a nedbalostí se hlavně kvůli špatnému výcviku dopustili polští piloti prezidentského speciálu a že celá cesta byla špatně připravená.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka