Ekonomickou situací v ČSA se bude zabývat valná hromada

22.10.2014


     Praha 22. října (ČTK) - Ekonomickou situací v Českých aeroliniích se bude ve čtvrtek zabývat valná hromada národního dopravce. Stát jako dosavadní majoritní vlastník se na setkání bude snažit přesvědčit korejského investora - společnost Korean Air, aby se podílela na chystaném navýšení kapitálu ztrátových ČSA. Dopravce nedávno oznámil masové propouštění a citelné snížení mezd zaměstnanců, které následně vyvolalo protesty odborů.    "Určitě my jako stát navrhujeme navýšení kapitálu a doufáme, že korejský akcionář se k tomu přidá," uvedl ministr financí Andrej Babiš. Přestože situace v ČSA není ideální, předpokládá šéf resortu financí, který u státní společnosti zastupuje vlastníka, možnost postupného zlepšení. Zároveň uvedl, že stát udělá všechno proto, aby ČSA zachránil.

    Optimisticky hodnotil situaci i předseda představenstva mateřského Českého Aeroholdingu Václav Řehoř, podle kterého neustále klesá částka, kterou aerolinie pro překlenutí současné krize potřebují. Nyní jde o finanční injekci zhruba 20 milionů dolarů (440 milionů Kč) během následujících šesti měsíců. Po navýšení kapitálu a po snížení provozních nákladů, které je součástí restrukturalizačního plánu, by měl dopravce hospodařit s vyrovnaným výsledkem.

    Korejský dopravce získal loni 44procentní podíl v ČSA za zhruba 70 milionů korun. Od vstupu silného zahraničního dopravce si odborníci slibovali mimo jiné možnost výhodnějších nákupů strojů a služeb nebo vzájemné propojení sítí destinací, které by bylo pro ČSA výhodné. O pražském letišti jako o budoucím uzlovém bodu pro přestup cestujících z Asie hovořil při podpisu smlouvy s Korejci i tehdejší předseda vlády Petr Nečas (ODS).

    Kromě 44 procentního podílu korejský dopravce požádal o dalších 34 procent, které obratem přeprodal společnosti Travel Service vlastněné podnikateli Jiřím Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem. Využil k tomu opci na zbylé akcie státního aeroholdingu, kterou mu zaručila loňská smlouva schválená Nečasovou vládou. Obchod ještě musí posvětit Evropská komise a antimonopolní úřady v Rusku, na Ukrajině a v Izraeli, kde zmíněné společnosti podnikají. Po jejím schválení by stát v dopravci o majoritní postavení přišel.

    ČSA v září oznámily záměr propustit 77 pilotů, 172 palubních průvodčích a 66 technicko-hospodářských pracovníků kvůli vyřazení letadel A320 z flotily společnosti. ČSA, které vloni prodělaly téměř miliardu korun, nyní zaměstnávají 230 pilotů, téměř 400 palubních průvodčích a téměř 270 pracovníků v administrativě.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka