Thales dodá nový radarový systém českým dispečerům do 32 měsíců

22.10.2014


    Praha 22. října (ČTK) - Francouzský výrobce Thales dodá tuzemským dispečerům nový systém pro řízení letového provozu do 32 měsíců po dnešním podpisu smlouvy. V tiskové zprávě to uvedlo Řízení letového provozu (ŘLP). To dodavatele navigačního zařízení vybralo mezi dvojicí uchazečů začátkem září.

    Thales nabídl ŘLP vytvoření nového systému za zhruba miliardu korun. Kromě francouzské společnosti jednali dispečeři se španělskou společností Indra.

    Výběr nového hlavního systému, který má leteckou dopravu nad Českem řídit minimálně do roku 2025, nebyl jednoduchý. Původní vyjednávací řízení se společnostmi Indra a Thales ŘLP loni v září zrušilo. Podle oficiálního oznámení proto, že ani jeden z uchazečů nesplnil technické podmínky. Neoficiálně se v médiích spekulovalo o možném vlivu tehdejšího ministra dopravy Zdeňka Žáka, který se před tím neúspěšně pokoušel sesadit šéfa ŘLP Jana Klase. Za toho se ostře postavily odbory a pohrozily stávkou.

     Thales je výrobcem i současného řídicího systému, který tuzemští dispečeři používají. Ten přestává přes řadu vylepšení vyhovovat potřebám provozu. Systém funguje od roku 2001, kdy Českou republiku přelétlo zhruba 310.000 letadel za rok. Nyní nad Českem ročně přelétá na 700.000 letadel.

ZDroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka