Hospodářské těžkosti ČSA: snižování počtu letadel i propouštění

26.10.2014

Praha 24. října (ČTK) - Hlavní události v Českých aeroliniích (ČSA), kde zářijové oznámení o masivním propouštění vyvolalo vlnu protestů:

 

Začátek září 2014 - Akcionáři ČSA schválili restrukturalizační plán, který počítá s udržením výnosů a snížením nákladů. 

23. září 2014 - ČSA oznámily úřadu práce propuštění 77 pilotů a více než 200 stevardů a dalších lidí, stavy se mají snížit o třetinu. 

 

- Mluvčí ČSA Daniel Šabík řekl, že propouštění je nezbytnou reakcí na vyřazení letadel A320 z flotily společnosti, které je zase součástí snahy zajistit firmě udržitelný provozní zisk. 

 

24. září 2014 - České sdružení dopravních pilotů ČSA (CZALPA) vyjádřilo nesouhlas s chystaným propouštěním zaměstnanců. 

 

- Odborová organizace posádek letadel vyhlásila stávkovou pohotovost. Zástupci pilotů ji nechystají, na zachování míst ale trvají. 

 

- Ministr financí Andrej Babiš (ANO) řekl, že ČSA potřebují navýšit kapitál. Za ekonomický stav ČSA jsou podle něj odpovědné předchozí vlády ČSSD a ODS. 

 

2. října 2014 - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že vedení Českého Aeroholdingu musí o záchraně ČSA jednat s odbory. Řada připomínek zaměstnanců k tomu, jak firma funguje, je podle něj oprávněná. 

 

5. října 2014 - Předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř řekl, že se snížením počtu propouštěných zaměstnanců ČSA se nepočítá. Je možné řešit způsob jejich odchodu. 

 

15. října 2014 - Vedení aerolinií předalo odborům mzdový řád, podle něhož chtějí ČSA pilotům od příštího roku citelně snížit platy. Nejvíc se má změna dotknout zkušených kapitánů. 

 

23. října 2014 - Představenstvo ČSA oznámilo, že spoluvlastník firmy, Korean Air, se bude podílet na navýšení kapitálu ČSA. 

 

- Vedení firmy začalo rozdávat výpovědi. Většina letušek a stevardů, kterých se propouštění nejvíce týká, se vyslovila pro stávku. 

 

24. října 2014 - Odbory se dohodly s vedením společnosti na kompromisním řešení, počet propouštěných zaměstnanců by se měl snížit. Ohlášená stávka se proto příští čtvrtek neuskuteční. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka