Šonka se poprvé dostal na stupně vítězů v závodu Red Bull Air Race

29.10.2014

Český pilot Martin Šonka se poprvé v kariéře dostal na stupně vítězů v šampionátu v letecké akrobacii Red Bull Air Race. V závěrečném závodu sezony v Rakousku obsadil třetí místo, na které ho navíc odsunula až penalizace za špatný průlet branky v závěru. Celkově Šonka ve své druhé sezoně obsadil osmé místo ziskem 18 bodů, mistrem světa se stal Brit Nigel Lamb. 
 
Dosavadním Šonkovým maximem bylo šesté místo, ale do Rakouska si přivezl výbornou formu. Třetí místo obsadil už v kvalifikaci a v závodě byl dokonce nejrychlejší na prvních dvou mezičasech. V poslední pasáži však lehce ztratil, navíc jednu z branek neproletěl rovně a dostal penalizaci, která ho odsunula na třetí místo. Závod vyhrál Francouz Nicolas Ivanoff. 
 
Ilustrační foto.
 
"Už si to začínám pomalu užívat. Chvilku po závodě mě mrzela penalizace, ale teď už převládá radost. Splnili jsme jeden z cílů, dostat se na bednu. Je to pro celý tým neskutečná věc," uvedl v tiskové zprávě Šonka. "Navíc je to pro nás důležité zjištění do příští sezony. Víme, že umíme být dostatečně rychlí a soupeřit s nejlepšími. A nejen soupeřit, ale hlavně je porážet. To je skvělý pocit," dodal. 
 
Druhé místo v závodě stačilo k celkovému titulu britskému rodákovi ze Zimbabwe Lambovi. Zkušeného pilota, jehož otec létal za druhé světové války, mohl z trůnu ještě sesadit domácí favorit Hannes Arch, ale ten pod tlakem chyboval a rovněž byl penalizován za špatný průlet poslední brankou. 
 
Vydařený český víkend potvrdil v nižší kategorii Challenger Petr Kopfstein triumfem v závodu, kterým si zároveň zajistil celkový titul. 
 
 
Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka