Ostravská společnost Elmontex letecky vakcinuje lišky v Polsku

30.10.2014

Společnost Elmontex, která se jako jediná v Česku zabývá leteckou vakcinací lišek, získala zahraniční zakázky za více než 90 milionů korun. Plošně začala proti vzteklině očkovat lišky v Polsku, Rumunsku a Černé Hoře. Podle odborníků je výjimečné, aby se malá letecká společnost takto prosadila na zahraničním trhu. 

"Proniknout v dnešní době na zahraniční letecký trh považuji za velký úspěch," řekl předseda představenstva Elmontexu Miloslav Kašík. Společnost už likvidovala vzteklinu v Bulharsku a Chorvatsku, nyní působí v Kosovu. Jaromír Hammer z Leteckého ústavu Vysokého učení technického v Brně řekl, že všechny země si svůj letecký trh chrání a nezná jinou společnost, které by se v cizině podařilo takto prorazit. 

"Zakázka v Polsku je pro nás velice významná, protože jsme se tam dostali zhruba po dvou letech usilovného snažení," řekl Kašík. Zakázka se týká téměř poloviny území Polska, navíc jde o rovinatou zemi, takže jsou tam pro létání výhodné podmínky. "Je to akce na letošní rok, to znamená vakcinujeme na jaře a na podzim, s tím, že teď bude vypsáno přes zimu nové výběrové řízení na příští rok, kterého se rádi zúčastníme. Nechceme ten trh ztratit," řekl předseda představenstva. Do letošního kontraktu Elmontex vstoupil s polskou společností Aeroklub Bydgoski. 

Na polském leteckém trhu podle Kašíka vyvolala společnost obrovský rozruch. "Dosud tam nebyla žádná konkurence a Poláci prováděli vakcinaci velkými ruskými dvouplošníky Antonov AN-2, což bylo až o polovinu dražší než naše nabídka s vlastními letadly americké výroby typu Cessna 172," uvedl Kašík. V Rumunsku společnost podepsala smlouvu na čtyři roky. 

Kvůli novým zakázkám se však firma potýká s nedostatkem pilotů a instruktorů. Nyní jich zaměstnává pět, ale na sezonní vakcinace by potřebovala dalších zhruba 20. "Pro starší a zkušené piloty není práce v malé letecké společnosti lukrativní. Zaměřujeme se tedy na začínající profesionální piloty, kterých je bohužel v regionu nedostatek," uvedl pilot a vedoucí pozemního provozu Petr Koďousek. 

Elmontex spolupracuje s Leteckým ústavem VUT a Ústavem letecké dopravy Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Studenti těchto škol se do akcí Elmontexu mohou zapojit jako operátoři v letadlech, jako profesionální piloti však létat nesmějí. Podle ředitele Leteckého ústavu VUT Jaroslava Juračky je ale pro studenty důležité i to, že díky misím mohou získat zkušenosti. 

Společnost Elmontex vznikla roku 1991, zabývá se hlavně průmyslovou elektroinstalací. Letecká divize Elmontex Air vznikla v roce 1998. Nyní firma provozuje 15 letadel, osm je vhodných pro vakcinaci, větší letadla slouží například k přepravě privátních cestujících po celé Evropě. Elmontex má 110 kmenových zaměstnanců zhruba deset jich dělá v letecké divizi. 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka