Ryanair zvýšil o 32 % zisk. Koupil 180 Boeingů a vytvoří pracovní místa pro 3000 lidí

04.11.2014

Irská nízkonákladová společnost Ryanair zvýšila odhad zisku na celý letošní fiskální rok o téměř 20 procent díky růstu rezervací na zimní období. Firma současně v prohlášení uvedla, že její čistý zisk v prvním pololetí fiskálního roku vzrostl o 32 procent na 795 milionů eur, tedy 22,1 miliardy korun.

 

 

Firma také nedávno avizovala objednávku 180 nových Boeingů 737 MAX 200, které plánuje převzít postupně od roku 2014 do roku 2018. Ředitel společnosti Michael O’Leary v tiskové zprávě uvedl, že do roku 2024 firma vytvoří další tři tisíce pracovních míst pro piloty, letušky a inženýry v Evropě. 

První Boeing z plánované zakázky firma obdržela v půlce září. Dalších 21 strojů má dostat do prázdninách příštího roku.

Tímto krokem plánuje management Ryanairu zvýšit zisk společnosti. Zvýšení příjmů ostatně společnost očekává již od tohoto roku. Za celý fiskální rok do konce března nyní Ryanair čeká zisk v rozmezí 750 a 770 milionů eur. Předchozí odhad počítal se ziskem 620 až 650 milionů eur. Analytici v průměru počítají se ziskem 694 milionů eur. 

Zisk v prvním pololetí však mírně zaostal za očekáváním analytiků. Hospodaření za první pololetí je vyšší, než za celý rok, protože Ryanair obvykla ve třetím fiskálním čtvrtletí, tedy za tři měsíce do konce prosince, vykazuje ztrátu. 

Příjmy stouply o devět procent na 3,3 miliardy eur. Počet cestujících v pololetí vzrostl o čtyři procenta a průměrná cena letenky o pět procent. V dalších čtvrtletích však Ryanair plánuje snižovat ceny letenek, aby tak posílil svoji pozici na trhu na úkor konkurence. 

Ryanair dodal, že za celý letošní rok by měl přepravit 89 milionů cestujících, o 8,5 procenta více než v předchozím roce. Ryanair je již nyní největší leteckou společností v Evropě podle počtu přepravených cestujících. 

Lepší výhled přichází v době, kdy firma přistoupila ke zlepšování služeb zákazníkům a přišla s nabídkou pro podnikatele, kteří si mohou nově odbavit zavazadlo a změnit let zdarma. Konkurenční tradiční letecké společnosti Lufthansa a Air France naopak v poslední době snížily odhady svých zisků kvůli silnější konkurenci a nákladům na stávky, upozornila agentura Reuters. 

Ryanair provozuje více než 1600 letů denně a spojuje 182 destinací ve 30 zemích. Letos v dubnu se firma po tříleté odmlce vrátila na pražské letiště.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka