Nizozemsko chce důkladně vyšetřit sestřelení letadla na Ukrajině

05.11.2014

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes zdůraznil, že je důležité nejprve důkladně a nezávisle vyšetřit sestřelení malajsijského letounu nad Ukrajinou, než se přijme jakékoli rozhodnutí o pohnání viníků před soud. Nizozemsko vede vyšetřování pádu boeingu z letu MH17 na lince Amsterodam-Kuala Limpur, který se v červenci zřítil na separatisty ovládané území na východě Ukrajiny.

Neštěstí nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě, ze dvou třetin Holanďanů. 

Washington a Kyjev tvrdí, že letoun zřejmě sestřelili separatisté ruskou raketou země-vzduch. Naopak separatisté a Moskva, která je podporuje, podobná obvinění odmítají a vinu za zkázu letounu přičítají oficiálním ukrajinským úřadům, které přinejmenším neuzavřely vzdušný prostor nad oblastí bojů. 

"Nejprve musíme prostřednictvím nezávislého vyšetřování přesně zjistit, co se stalo... Pak se rozhodne, zda se nějaký soud bude konat," odpověděl Rutte během jednodenní návštěvy Malajsie na otázku ohledně pravomoci mezinárodního soudu zabývat se tímto případem. Premiér připustil, že příslušný bude nejspíše právě Mezinárodní trestní soud, sídlící v nizozemském Haagu. 

Podle dosavadních zjištění letoun nejspíš sestřelila protiletadlová střela vypálená z území ovládaného proruskými rebely. Zářijová zpráva nizozemských vyšetřovatelů jako příčinu katastrofy uvedla jen zasažení letadla "množstvím vnějších objektů s vysokou energií". 

Příbuzní obětí i nizozemští poslanci kritizují pomalost vyšetřování; úřady se hájí, že počasí a pokračující nepřátelství na východě Ukrajiny zpomaluje postup objasňování nehody. Podrobnější zpráva má být připravena do jara příštího roku. 

Malajsijský premiér Najib Abdul Razak vyjádřil očekávání, že Malajsie se stane plnoprávným členem vyšetřovacího týmu, a ujistil o profesionalitě a schopnostech malajsijských expertů. 

Separatisté z Doněcké oblasti v úterý oznámili, že začali jednat s Nizozemci o přepravě zbytků trosek malajsijského letadla. Toto vyjednávání podle vicepremiéra povstalecké Doněcké lidové republiky Andreje Purgina může trvat týden až měsíc. 

"Nizozemci k nám dnes dorazili a začali jsme s nimi jednat," řekl Purgin v úterý ruské agentuře TASS. "Proces vyjednávání může trvat týden až měsíc, je třeba vyřešit spoustu detailů. Před vyvezením úlomků zříceného stroje je třeba terén zbavit min a nevybuchlé munice," konstatoval. Kdo za nizozemskou stranu se vzbouřenci jedná, Purgin neupřesnil. 

Pokud se povstalci s nizozemskou misí dohodnou, budou zbytky letounu odeslány v zaplombovaných železničních vagonech. Podle Purgina je třeba se dohodnout i o doprovodu transportu a o pořízení videozáznamu. "Cesta povede Ukrajinou a my se chceme vyhnout možným zásahům," prohlásil povstalecký předák. 

Trosky letounu se nacházejí nedaleko obce Hrabove v Doněcké oblasti. Podle očitých svědků jsou rozesety na ploše pěti čtverečních kilometrů.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Důkladné vyšetření.....

Odpovědět

Datum : 12.11.2014 17:00, Vložil : Demokrat

Blbce ať si dělají z někoho jiného. 1. Celou záležitost měla vyšetřovat mezinárodní komise pro letecká neštěstí - tak jak bývá dobrým zvykem. 2. Po půl roce můžou vyšetřovat tak sami sebe. 3. Holanďané si můžou vyšetřovat tak akorát co se dělo před startem a bezprostředně po startu.Na víc nemají nárok. 4. Kyjev dělá od začátku vše pro to aby se nic nevyšetřovalo. Jak se tam někdo přiblíží začnou střílet. A já si myslím, že tím dávají najevo všechno, takže se vlastně nic vyšetřovat nemusí.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka