Vzbouřenci prý vyjednávají s Nizozemci o převozu zbytků havarovaného boeingu

05.11.2014

Separatisté z Doněcké oblasti zahájili jednání s nizozemskými úřady o přepravě zbytků malajsijského letadla, které se v červenci zřítilo nad východní Ukrajinou. Ruské agentuře TASS to dnes řekl vicepremiér samozvané Doněcké lidové republiky Andrej Purgin. Vyjednávání podle něj může trvat týden až měsíc. 

Na palubě boeingu, který letěl z Amsterodamu do Kuala Lumpuru, zahynulo téměř 300 lidí, většinou Nizozemců. Podle dosavadních výsledků vyšetřování byl stroj sestřelen raketou země - vzduch odpálenou pravděpodobně z povstaleckého území. Přesnější informace o příčinách katastrofy budou podle ukrajinských médií k dispozici příští rok na jaře. 

"Nizozemci k nám dnes dorazili a začali jsme s nimi jednat," řekl Purgin ruské agentuře. "Proces vyjednávání může trvat týden až měsíc, je třeba vyřešit spoustu detailů. Před vyvezením úlomků zříceného stroje je třeba terén zbavit min a nevybuchlé munice," konstatoval. Kdo za nizozemskou stranu se vzbouřenci jedná, Purgin neupřesnil. 

Pokud se povstalci s nizozemskou misí dohodnou, budou zbytky letounu odeslány v zaplombovaných železničních vagónech. Podle Purgina je třeba se dohodnout i o doprovodu pro celý transport a o pořízení videozáznamu. "Cesta povede Ukrajinou a my se chceme vyhnout možným zásahům," prohlásil doněcký vicepremiér. 

Trosky letounu se nacházejí nedaleko obce Hrabove v Doněcké oblasti. Podle očitých svědků jsou rozesety na ploše pěti čtverečních kilometrů.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka