letecký magazín
17.09.13 Německá vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin, která poprvé vzlétla před 85 lety 18. září, se do historie zapsala jako nejúspěšnější vzducholoď všech dob. Během devíti let hladkého provozu uskutečnila 590 letů, nalétala přes půldruhého milionu kilometrů a přepravila 34.000 cestujících a 78 tun pošty. S výzkumnou expedicí prozkoumala ruské polární končiny a v roce 1929 jako první vzducholoď obletěla zeměkouli (za 21 dní).
Celý článek
11.09.13 Flymag opět našim čtenářům jako zcela první z médií, věnujících se letectví, přináší zcela exkluzivní zprávu o nálezu časti vraku Spitfiru F/O Jaroslava Nováka, sestřeleného 14. května 1943 u ostrova Guernsey flakem.
Celý článek
27.08.13 Jednoho prázdninového červencového dne duněly nad Německem tři hvězdicové motory Pratt and Whitney Hornet ve srovnání s dnešními moderními airlinery velmi starobyle vyhlížejícího dopravního letounu. Jeho několikačlenná osádka, letící s tradičním strojem Lufthansa Stiftung, Junkersem 52 výrobní číslo 5489/130714 a imatrikulací D-AQUI/D-CDLH, na trase Frankfurt am Main - Saarbrucken, si v té chvíli alespoň symbolicky se šestnácti cestujícími připíjela šampaňským. Důvod přípitku byl skutečně neobvyklý - stroj, uvedený po několik let trvající rekonstrukci opět do provozu v roce 1986, v té chvíli právě nalétal DESET TISÍC ! letových hodin.
Celý článek
27.08.13 Měl to být vrchol letecké přehlídky, na kterou se vypravilo přes 300.000 lidí, skončilo to ale katastrofou, která je druhou nejhorší svého druhu v historii. Před 25 lety, 28. srpna 1988, se během vrcholného čísla letecké přehlídky na americké základně Ramstein na západě Německa srazily tři italské letouny a při nehodě zemřelo 70 lidí a téměř 350 jich bylo vážně zraněno. Tragédii mezi srovnatelnými událostmi předstihl co do počtu obětí na životech až pád stíhačky mezi diváky letecké přehlídky v západoukrajinském Lvově v roce 2002, který si vyžádal 77 obětí.
Celý článek
07.08.13 Devatenáctého srpna 1942, nebe nedaleko francouzského přístavu Dieppe. Stíhač československé 312. stíhací perutě Sgt. Miroslav Liškutín útočí na dva německé stíhací letouny Focke Wulf 190. „Dva Focke Wulfy ve volné formaci se ocitly přede mnou a točily k zádi naší peruti. Rychle jsem se za ně dostal a soustředil jsem se na druhého. Jak jsem zmáčkl spoušť, vzpomněl jsem si na starou radu a instinktivně se ohlédl. Samozřejmě byl tam a chystal se mě osolit. Ostře jsem se mu vyhnul, on stržený svou rychlostí se dostal přede mě a dřív než se stačil vzpamatovat, už mu sedím v týle. Krátká dávka zasáhla jeho pravé křídlo a zvedla prach stříbrných jisker. Fascinující pohled. Ve stejné době mi nad hlavou zazářily dva žhavé pruhy, doprovázené rachotem v mém letadle. Pach korditu naplnil moji kabinu. Někdo mě osolil! Vykopl jsem směrovku, zaškrtil motor a zatáhl za výškové kormidlo. Když jsem se podíval vpravo, otřásl jsem se hrůzou - v mém pravém křídle vězela ohromná díra, levé křidélko poškoz
Celý článek
05.08.13 Mnoho vojenských a civilních vyznamenání i přezdívku "ocelový muž" si vysloužil Američan Joe Kittinger, který 18. září 1984 jako první člověk na světě přeletěl sám v balonu přes Atlantský oceán. Celkem uletěl v heliem naplněném balonu o objemu 3000 m3 5703 kilometrů a jeho let trval tři dny, 11 hodin a 45 minut, čímž vytvořil rekord v nejdelším sólovém letu. Drží i světový rekord ve skoku z výšky, když v srpnu 1960 vyskočil z balonu ve výšce 31,3 kilometru. Celý článek
22.07.13 Letiště v Praze-Ruzyni, které od loňského října nese název Letiště Václava Havla Praha, patří k nejvýznamnějším vzdušným přístavům regionu. Se stavbou tohoto dopravního uzlu, přes který letadla zhruba padesáti leteckých společností spojují Prahu s asi 130 městy světa, začalo konsorcium firem Konstruktiva a Lanna před osmdesáti lety, 24. července 1933.
Celý článek
17.07.13 Píše se rok 1961 , z výrobní linky společnosti Piper Aircraft ve Vero Beach Florida sjíždí první vyrobený model s typovým označením PA-28 , Bude první svého druhu , první z 35 434 po něm následujících.
Celý článek
11.07.13 Historii československého letectva od jeho vzniku až po současnost představuje nová výstava v Národopisném muzeu Plzeňska. Přes 100 dobových exponátů dokládá vývoj od roku 1918, vystaveny jsou například letecké mapy, originální uniformy a kombinézy pilotů, padáky, řády a vyznamenání, průkazy letců, palubní přístroje letadel i vystřelovací sedadlo stíhacího letounu Mig-23. Výstava nazvaná 95 let čs. letectva, jež přibližuje i osudy několika pilotů, potrvá do 22. září. ČTK to dnes řekl její autor Ladislav Vitík.
Celý článek
11.07.13 O pozoruhodných exponátech krakovského leteckého muzea jsme psali nedávno, přičemž jsme zmiňovali, že zde probíhá renovace velmi pozoruhodného letounu Curtiss Hawk II s imatrikulací D-IRIK. Ta již byla dokončena a muzeum tak získalo celosvětově nejen v leteckých muzeích jeden z nejpozoruhodnějších předmětů maximálně vážené muzejní kategorie dotýkaných předmětů - stroj, který díky muži, který jej pilotoval, Ernstu Udetovi, stál nejen obrazně na počátku nejděsivější války v dějinách lidstva. Navíc mohou naši čtenáři v příloze vůbec poprvé zcela exkluzivně na českých serverech, věnujících se letectví, zhlédnout unikátní dobová videa „živého“ letounu a dokonce s ním díky našemu „stroji času“ i zalétat. Stroj je nyní opět v téže původní podobě k vidění v Muzeu lotnictwa Krakov. Víc důvodů, proč si nyní přečtou článek právě o tomto pozoruhodném stroji i letci, není třeba..
Celý článek
Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.