Měli byste se obávat turbulence? Co se s letadlem děje, když začnou otřesy

18.11.2015

Jsme ve výšce 12 kilometrů a letadlo se najednou začne otřásat díky turbulenci. Naklání se na stranu a nikdo neví, kam se nahne dál. Krátce padá v nepředvídatelných chvílích. Malé děti okolo začínají křičet. Jste v klidu nebo začnete panikařit také? Jak v takové chvílli reagovat a co se s letadlem děje? Dalo by se s nadsázkou říct, že síla turbulence je přímo úměrná teplotě vaší kávy. Stav turbulence popisuje v článku zpravodajský server MailOnline


Co to je turbulence?

Turbulenci ve většině případů způsobuje vertikální pohyb vzduchu, tedy tah nahoru a dolů v blízkosti mraků a bouřek. V připadě jasné viditelnosti je turbulence spojená s atmosférickými proudy. Problémové jsou turbulence v bouřkových oblastech, rychlost stoupavých a klesavých proudů je kolem 100 km/hodinu s výškou přes 10 km nad mořem. To pro letadlo v praxi znamená, že ho v jednu chvíli tlačí silný klesavý proud dolů s rychlostí až 100 km/hodinu a v té stejné chvíli je letoun zvedán stoupavým proudem o stejné rychlosti, popisuje v článku online deník inadhled.

 

 

Snížit pravděpodobnost letu v turbulenci může pilot výběrem času letu. Odlety brzy ráno nebo později večer jsou v době neaktivního termického proudění, které jsou v našich zeměpisných polohách od března do září mezi 10. a 18. hodinou. Ve většině případech však pilot nemůže ovlivnit čas odletu a musí s turbulencí počítat.

 

Turbulence se může objevit i v oblasti bez oblačnosti, říká se jí turbulence v čistém vzduchu (CAT – Clear Air Turbulence), a právě tuto formu turbulence lidé v letadle většinou zažívají. Její vznik může být spojený s blízkostí jet streamů, tedy rychle se pohybujících proudů vzduchu. V současné době se běžně setkáváme s turbulencí při stoupání po startu letadla nebo při přistání. Dálkové dopravní letouny létají ve vyšší hladině, než se turbulence vyskytují. „Turbulence jsou nepohodlné, ale nejsou nebezpečné,“ uvedl v MailOnline pilot British Airways Steve Allright Turbulence. I přes toto tvrzení ze statistik vyplývá, že turbulence ročně zraní stovky cestujících, ať už se jedná o menší zranění či smrtelné případy. Pokud je to možné, pilot se vždy snaží oblast s turbulencí obletět.

 

Může být turbulence příčinou pádu letounu?

Autor Cockpit Confidential Patrick Smith pro MailOnline uvedl, že během turbulence není letoun ve vážném ohrožení, kromě výjimečných případů. Turbulence nemůže letoun převrátit či ho vrhnout do vývrtky. Síla, která by byla schopna letoun fyzicky poškodit, by musela být obrovského rozměru. Po letu, při kterém se vyskytla vyšší míra turbulence, je letoun prohlédnut, aby bylo jisté, že nedošlo k žádným poškozením. Největší obavou během turbulence je strach o pasažéry, kteří nemusejí být během neočekávané turbulence připoutaní a mohou si ublížit tvrdým nárazem o stěny letadla.

 

 

Co dělat během turbulence?

Pilot zpomalí na rychlost určenou pro průlet turbulencí, aby se ujistil, že nedojde k poškození letounu. Může vyžádat vyšší nebo nižší letovou hladinu. Pokud ví o oblasti, ve které se nachází turbulence, nahlásí ji na Air Traffic Control, aby se oblasti mohla vyhnout i ostatní letadla.

 

Let během turbulence na závěr odlehčíme „Guenterovymi zákony letecké dopravy“ (obdoba Murphyho zákonů), které v článku inadhled popisují, že „když máte na vašem letu právě dostat jídlo, začne turbulence.“ Nebo, že „síla turbulence je přímo úměrná teplotě vaší kávy“.

 

Zdroj: Redakce, http://www.inadhled.cz/, http://www.dailymail.co.uk/

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Mbzuql ojooix

Odpovědět

Datum : 27.09.2021 05:34, Vložil : Mwtjfz

buy stromectol 3mg - generic name for stromectol where to buy ivermectin for humans

Egeahn oditpi

Odpovědět

Datum : 25.09.2021 23:44, Vložil : Ranusn

thesis writing services - buy a term paper online buy my essay

Ipisst gufhsx

Odpovědět

Datum : 23.09.2021 17:14, Vložil : Knjgwx

buy tadalafil online - buy tadalafil tadalafil online canadian pharmacy

Kbwpim ephpbc

Odpovědět

Datum : 22.09.2021 10:51, Vložil : Yspuqn

sildenafil online prescription free - buy cheap sildenafil purchase sildenafil

Ucgfhj jeqypp

Odpovědět

Datum : 21.09.2021 04:48, Vložil : Bhiint

stromectol generic name - stromectol without prescription stromectol 3 mg tablets price

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka