Výhled IATA pro rok 2016: Zisk světových aerolinií vzroste o 10 % na nový rekord

11.12.2015

Zisk světového odvětví letecké dopravy příští rok vzroste o deset procent na rekordních 36,3 miliardy dolarů (895 miliard Kč). Přispějí k tomu nízké ceny ropy spolu s vysokou poptávkou, předpovědělo dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Organizace se sídlem v Ženevě zlepšila předpověď letošního úhrnného zisku leteckých společností na 33 miliard dolarů. Dosud předpovídala, že zisky aerolinek naopak letos klesnou pod 30 miliard USD. Jedná se přesně o zvýšení zisku o 3,7 miliardy USD. 


Největší nárůst zisku očekává IATA u severoamerických dopravců. Evropské letecké společnosti měly vydělat v letošním roce 6,9 miliard USD a v následujícím roce o 1,7 miliardy USD více. Dalším regionem s očekávaným prudkým nárůstem zisku je Asie a Tichomoří. Zisk se má dle IATA zvýšit o 0,8 miliardy USD na 6,6 miliardy USD. Blízký východ má se ziskem v letošním roce oproti loňsku klesnout o 0,4 miliardy USD. V příštím roce se očekává opětovná situace, jako loni. Latinská Amerika v letošním roce utrpěla ztráty kvůli krizi v Brazílii se ztrátou 300 mil. USD.  

 

Ve videu popisuje hlavní ekonom IATA Brian Pearce výhled pro rok 2016:

 

 

 

 

Generální ředitel IATA Tony Tyler uvedl, že poptávka po letecké přepravě letos díky ekonomickému oživení ve světě a poklesu cen pohonných hmot nečekaně výrazně narůstá. "Je to dobrá zpráva," uvedl Tyler podle agentury Reuters.

 

IATA zastupuje asi 260 přepravců. Ti se na světovém objemu letecké přepravy podílejí zhruba 83 procenty.

 

Zdroj: redakce, ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka