Válka mezi Boeingem a Airbusem: Amerika má čtvrtý rok v řadě porazit Evropu

08.01.2016

Americký výrobce letadel Boeing loni dodal zákazníkům 762 dopravních letadel. Pravděpodobně tak upevní svou pozici největšího výrobce letadel na světě, o kterou soupeří s evropskou skupinou Airbus. V počtu dodaných strojů ji Boeing zřejmě předstihne čtvrtý rok v řadě, napsala s odvoláním na dnešní sdělení americké firmy agentura Reuters.


Boeing původně plánoval, že za celý rok dodá zákazníkům až 760 letadel, tento cíl ale nakonec ještě o dva stroje překonal. Oproti předloňskému rekordu nakonec zvýšil své dodávky o 39 strojů. Mezi letadly, která Boeing loni dodal zákazníkům, je také 135 technologicky vyspělých letadel řady 787 Dreamliner. Firma plánovala vyrábět deset těchto strojů za měsíc, dnešní data ale naznačují, že výroba postupovala rychleji. V tomto roce chce Boeing tento cíl zvýšit na 12 za měsíc.

 

 

Spekuluje se, že evropský Airbus zákazníkům za celý rok dodal něco přes 629 dopravních letadel. Celková loňská čísla o dodávkách a objednávkách Airbus zveřejní na úterní tiskové konferenci.

 

Airbus ale americkou firmu předstihl v počtu objednávek. Boeing dnes oznámil, že loni přijal 768 pevných čistých objednávek, do kterých nejsou započteny zrušené objednávky a modelové přeměny, v celkové hodnotě 112,4 miliardy dolarů. 23. prosince Boeing registroval 743 objednávek. Jeho evropský soupeř získal od ledna do konce loňského listopadu 1007 těchto objednávek.

 

 

 

 

Přestože Boeingu se podařilo splnit vytčené cíle, akcie firmy dnes na newyorské burze klesaly o skoro čtyři procenta. Podle analytiků se jim nevyhnul masivní výprodej na trhu, který vyvolaly obavy z pomalejšího růstu světové ekonomiky.

 

Zdroj: Redakce, ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka