Německé letiště mělo na webu několik měsíců tajný krizový plán

22.04.2016

Několik měsíců visel na internetových stránkách západoněmeckého mezinárodního letiště Kolín nad Rýnem/Bonn tajný krizový plán. Informovala o tom dnes televizní stanice ZDF. Dokument o 230 stránkách obsahoval instrukce pro případ leteckého neštěstí, živelních katastrof, ale i teroristického útoku či vzetí rukojmí. Krizový plán se na internetové stránky letiště, které leží mezi čtvrtým největším německým městem a bývalou metropolí Spolkové republiky, dostal zřejmě nedopatřením. Původně byl určen pouze pro interní potřeby zaměstnanců vzdušného přístavu.


Podle ZDF obsahoval krizový plán mimo jiné informace o místech, na kterých by se měli v případě nebezpečí shromažďovat pasažéři. Na internetových stránkách letiště, které má civilní a vojenskou část, plán visel podle televizní stanice od listopadu 2015. Z webu byl stažen údajně až dnes a to poté, co se na něj novináři dotázali. Podle vyjádření letiště šlo v případě 230stránkového dokumentu pouze o "výtah" z detailního plánu, který je k dispozici jen úzkému okruhu lidí.

 

 

Proč dokument dnes z internetu odstranilo, ale nevysvětlilo. Informace o údajném bezpečnostním selhání se objevila v době zvýšených obav z teroristických útoků. Právě letiště se před měsícem stalo terčem atentátu v Belgii. Na letišti Zaventem zahynulo 16 z celkových 32 obětí teroristických útoků spáchaných v Bruselu v jednom dni.

 

Před pár dny se na veřejnosti objevila informace, že kontroloři Evropské unie zjistili v únoru na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn závažné bezpečnostní nedostatky. Při zkouškách prošlo kontrolami až na palubu údajně devět z dvanácti nebezpečných předmětů a to včetně zbraní a součástek, z nichž je možné sestavit bombu.

 

Organizace Islámský stát (IS), která se přihlásila k atentátům v Bruselu i Paříži s celkem 162 oběťmi, před třemi týdny vyzvala své příznivce, aby páchali teror v Německu. Na několika fotomontážích, které zveřejnila, se objevila například hořící budova kancléřství v Berlíně, ale právě i budova letiště Kolín nad Rýnem/Bonn. "To, co zvládli tvoji bratři v Belgii, zvládneš taky," stálo pod obrázkem hořícího terminálu.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka