Slovensko mění vládní letku

13.05.2016

Slovensko mění zastaralou vládní letku. Politici budou podle tamního ministerstva vnitra při leteckých přesunech nově využívat modernější stroje značek Airbus a Fokker, které nahradí stávající letouny ruské výroby. Za obměnu letadel země zaplatí zhruba 50 milionů eur (1,35 miliardy korun).

Slovensko koupilo deset let starý Airbus A319, který má i česká vládní letka, a k němu přibudou dva zhruba 25 let staré letouny Fokker 100. Airbus podle slovenských medií přistál v Bratislavě ve čtvrtek, před uvedením do provozu dostane v Ostravě nový nátěr.

Slovenští politici v současnosti využívají starší ruské stroje TU-154M a Jak-40, které mají kratší dolet než srovnatelná letadla, jež země zařadí do své vládní letky. Letoun TU-154M má navíc výrazně vyšší spotřebu než Airbus A319 s kapacitou 34 pasažérů, který Slovensko koupilo za bezmála 42 milionů eur (1,13 miliardy korun) od švýcarské společnosti Comlux. Další miliony eur zaplatí za dva nizozemské stroje typu Fokker 100, které jsou odstaveny na bratislavském letišti.

 

 

O modernizaci vládní letky hovořili slovenští politici již v minulosti, transakci podmiňovali širokou politickou shodou. Ministerstvo vnitra nakonec přistoupilo k zakoupení letounů bez větší veřejné diskuse po březnových parlamentních volbách a před nadcházejícím předsednictvím Slovenska v EU.

Jeden ze stávajících strojů TU-154M bude sloužit coby záloha. Další letadlo tohoto typu, které je dlouhodobě odstaveno, by mělo skončit v leteckém muzeu.

Někteří odborníci postup modernizace vládní letky Slovenska kritizovali. Upozornili především na to, že Slovensko kupuje staré stroje Fokker. Ministerstvo vnitra podle listu Nový čas zase pochybilo při zveřejnění elektronické verze smlouvy na nákup Airbusu, ve které nedokonale začernilo část ohledně bezpečnostního systému letadla a k těmto informacím se tak mohl dostat kdokoliv.

 Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka