Letci z Jičína zasahovali už třikrát u požárů

02.08.2018

Vokšice (Jičínsko) 2. srpna (ČTK) - Letiště ve Vokšicích u Jičína v Královéhradeckém kraji je od jara 2017 zařazené do republikového systému letecké hasičské služby. V období od 1. dubna do konce října je tam od 10:00 do soumraku připravena posádka s letadlem, která je schopna do 15 minut od nahlášení události vzlétnout k zásahu proti požáru. Letoun AN-2 pojme až 1500 litrů vody a operuje hlavně v Královéhradeckém, Pardubickém, Libereckém kraji, v časti Středočeského a také na severu Moravy, řekl ČTK jednatel letecké společnosti Air Special OK z Jičína Jiří Šlemr.

Výhodou dvouplošníku Antonov AN 2 je jeho nízká pracovní rychlost, která se při odhozech pohybuje kolem 120 až 140 kilometrů v hodině, přeletová rychlost je asi 180 kilometrů v hodině. "Jsme tři, dva členové posádky a jeden technik, který lítá s námi a na místě zajišťuje vše potřebné. Většinou to funguje tak, že dostaneme souřadnice požářiště, případně pracovního letiště," řekl ČTK Šreml.

Podle něj se používá voda se speciálním smáčedlem, které zamezuje přístupu vzdušného kyslíku. "Většinou bez zátěže se přiblížíme k požáru a z místa, kde můžeme přistát a kde je zdroj vody, pak kyvadlově hasíme. Jako pracovní letiště může pousloužit i strniště," řekl ČTK.

Letos od začátku roku startovali k požárům třikrát, například 15. dubna zasahovali v Prachovských skalách, kde provedli sedm shozů, přičemž použili 10.500 litrů vody. Zasahovali i v Ústeckém a Středočeském kraji. Naposledy to bylo 5. července v Mratíně u Vodochod. "Tam šlo o dva shozy se spotřebou vody okolo 3000 litru," řekla ČTK mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová.

Systém Letecké hasičské služby zajišťuje v ČR kromě soukromých společností na třech letištích - na východě, západě a jihu Čech - také Letecká služba Policie ČR. Policie na rozdíl od soukromníků zajišťuje službu celoročně. Podle Götzové si může letadlo ze základy u Jičína vyžádat velitel zásahu prostřednictvím příslušného krajského operačního a informačního střediska. "Vrtulník Letecké služby Policie ČR se vyžaduje výhradně přes operační a informační středisko generálního ředitelství HZS ČR," řekla ČTK.

Na letišti Vokšice u Jičína má Air Special OK základnu s šesti letouny. Kromě AN 2 pro hašení disponuje ještě jednou AN 2 pro pozorovací lety či parašutistický výsadek, třemi práškovacími letouny Z 37 Čmelák a letounem L60S Brigadýr. Hlavní část výkonů firmy tvoří letecké hnojení polí pro zemědělce a vápnění lesů a vodních ploch pro státní Lesy ČR a podniky povodí.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka