Croatia Airlines zahájila sezónní lety na lince Praha – Split

29.06.2021

Kunovice (Uherskohradišťsko) (ČTK) – V letecké muzeum v Kunovicích na Uherskohradišťsku je k vidění zrenovovaná stíhačka MiG-21 MF. Dnes ji slavnostně odhalili pracovníci muzea. Takzvaná šedivka do Kunovic loni zamířila z Technického muzea v Brně, a to výměnou za dopravní letoun L-410. Práci na obnově stroje se muzejníci a dobrovolníci věnovali deset měsíců, řekl dnes ČTK ředitel muzea Martin Hrabec.

Letadlu se podařilo vrátit podobu, v jaké létalo na začátku 90. let, kdy skončila jeho aktivní služba u armády. "Odpracovalo se těsně pod 2000 hodin. Průběžně jsme sháněli chybějící součásti včetně podvěsů výzbroje. Potom následovalo odstrojení letadla a odstranění původního nátěru šetrnou chemickou cestou. Velké množství povrchu bylo napadené korozí, to se muselo všecko ošetřit, zakonzervovat," řekl Hrabec.

Renovace podle něj pokračovala lakováním stroje a doděláváním detailů, například znaků nebo ručně stříkaných popisků. "Pak se letadlo muselo celé znovu poskládat a vystrojit. I když jsme jej původně měli bez motoru a vybavení, podařilo se nám ho dostrojit tak, že je v kompletním stavu," uvedl Hrabec.Jeden MiG-21 už v kunovickém muzeu je, a to verze F. Podle Hrabce patří mezi první verze ikonického letounu. Šedivky byly naopak nejmodernější verzí. "Je mezi nimi docela velký rozdíl, už od pohledu. Piloti, co s nimi létali, o 'efkách' říkali, že to byly nevybouřené dorostenky, a 'emefky' už dámy v nejlepších letech," řekl Hrabec.

Potřebné zázemí pro renovaci letounu poskytla muzejníkům firma Aircraft Industries, od státního podniku LOM Praha získali originální trysku, která byla podle Hrabce posledním velkým dílem, jenž k dokončení obnovy letadla chyběl.

Šedivky byly posledními stroji MiG-21 MF dodanými do Československa, své jméno získaly díky světle šedému zbarvení. Letoun, který se stal novou součástí kunovické expozice, byl vyroben v leteckém závodu v Gorkém, dnešním Nižném Novgorodu, v září 1975. Ještě téhož roku byl dodán do Československa. Nejdříve sloužil v Českých Budějovicích, odkud byl v červenci roku 1989 přesunut na základnu v Brně a o něco později pak do Náměště nad Oslavou, Mošnova a Přerova. Vyřazen z armády byl v listopadu 1993 v Plzni.Letecké muzeum v Kunovicích vzniklo v roce 1970, své první letadlo vystavilo o čtyři roky později. Zaměřuje se na letadla československé a české výroby a na stroje, které působily v rámci československého a českého letectva. Vystavuje tři desítky exponátů. Loni muzeum navštívilo okolo 35.000 lidí.

 

Zdroj a Foto:ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka