Za odpadnutí krytu kabiny letounu L-159 v březnu může technická závada

15.07.2021

Běstvina (Chrudimsko) (ČTK) - Příčinou březnového incidentu, kdy vojenskému letounu L-159 Alca při výcvikovém letu odpadl kryt kabiny a dopadl na pole na pomezí Pardubického a Středočeského kraje, byla technická závada. Výrobce teď kontroluje všechna letadla stejného typu, která česká armáda provozuje. Informaci, kterou zveřejnil server TN.cz, ČTK potvrdila Magdalena Dvořáková z tiskového oddělení generálního štábu.

"Šetřením komise bylo zjištěno, že příčinou nehody byla technická závada na zámku překrytů a aretačního mechanismu. Výrobce letounů, společnost Aero Vodochody, v souvislosti s incidentem provádí kontrolu všech zámků flotily dvoumístných letounů L-159 ALCA," uvedla Dvořáková.Odpadlý kryt byl týž den odpoledne nalezen mezi obcemi Běstvina a Chuchel, nikdo nebyl zraněn ani ohrožen, nevznikla ani žádná škoda na majetku. Posádka se strojem přistála na základně v Čáslavi.

Armáda má těchto dvoumístných strojů osm. Provoz letounů L-159 byl po incidentu dočasně pozastaven.

Podobná nehoda se stala bitevníkům již v minulosti. V roce 2016 odpadl kryt kabiny taktéž u dvoumístného stroje. Nikdo tehdy také nebyl zraněn, letouny kvůli incidentu čtyři dny nelétaly. Tenkrát byl příčinou nehody lidský faktor.

Armáda letouny L-159 Alca používá od roku 2000. V současnosti jich má 24, z toho osm dvoumístných. Určeny jsou především k podpoře pozemních vojsk, k vedení průzkumu a v omezené míře i ke vzdušnému boji.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka