IATA: Letecká přeprava osob loni kvůli koronaviru klesla o 60 procent

04.08.2021

Montreal (Kanada) (ČTK) - Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD.

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

V odvětví loni zanikl jeden milion pracovních míst. Loni v dubnu kvůli uzavření mnoha hranic nelétalo 66 procent komerčních letadel, uvedla agentura DPA."Rok 2020 byl rokem, na který bychom všichni rádi zapomněli. Analýza statistik výkonnosti za tento rok však odhaluje úžasný příběh vytrvalosti," uvedl v prohlášení generální ředitel IATA Willie Walsh. "Mnoho vlád uznalo zásadní přínos letectví a poskytlo finanční prostředky na jeho záchranu a další formy podpory. Byla to však rychlá opatření leteckých společností a odhodlání našich lidí, díky nimž letecký průmysl překonal nejtěžší rok ve své historii," dodal.

V Evropě počet cestujících pravidelných letů klesl o 67,4 procenta na 389,9 milionu. V Asii a Tichomoří se snížil o 53,4 procenta a v Severní Americe o 60,8 procenta.

Světlým bodem leteckého průmysl se loni stala nákladní doprava, protože bylo potřeba udržet přepravu zboží, včetně ochranných prostředků, zdravotnických potřeb a vakcín. Celkově se nákladní doprava snížila o 21,4 procenta, na konci roku se však vrátila téměř na hodnotu před krizí. Obsazenost letadel vzrostla o sedm procentních bodů na 53,8 procenta, nejvýše od roku 1990.

IATA podle svých internetových stránek sdružuje zhruba 290 leteckých společností, které se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně 82 procenty. Mezi členy sdružení patří také České aerolinie.

 

Zdroj: ČTK

Foto: IATA

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

abcd

Odpovědět

Datum : 11.01.2023 16:54, Vložil : bape clothing

I enjoy you because of all of your work on this website. Gloria enjoys going through investigations and it is easy to understand why. Many of us know all relating to the dynamic medium you present advantageous secrets on the blog and as well welcome participation from some others about this theme plus my princess is really learning a whole lot. Enjoy the rest of the year. Your conducting a really great job. bape clothing http://www.bape.us.org

Odpovědět

Datum : 18.09.2021 07:09, Vložil : killersmile

very lovely article im gonna share this to my friends! Click now

Odpovědět

Datum : 14.09.2021 10:24, Vložil : looney

Great site thanks admin. More power. wood fence miami

Odpovědět

Datum : 31.08.2021 16:40, Vložil : sioux falls

thanks for sharing this with us! love it! <3 sioux falls mortgage rates

Odpovědět

Datum : 31.08.2021 10:18, Vložil : killersmile

lovely blog thanks for sharing this! www.bathroomremodelpensacola.com

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie