Nové berlínské letiště vykazuje růst počtu cestujících, za říjen má rekord

05.11.2021

Berlín (zpravodaj ČTK) - Nové berlínské letiště Willyho Brandta, které si připomíná rok od svého otevření, odbavilo v říjnu 1,67 milionu cestujících. Ačkoliv je to dosavadní rekord, kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19 je říjnová bilance o polovinu nižší, než kolik cestujících v říjnu 2019, tedy ještě před pandemií, odbavila někdejší berlínská letiště Tegel a Schönefeld. Tato letiště nový vzdušný přístav na pomezí Berlína a Braniborska nahradil.

Velký podíl na říjnové statistice měly dvoutýdenní podzimní prázdniny, které byly v Berlíně a Braniborsku v první polovině měsíce. Během tohoto volna letištěm prošlo 960.000 cestujících.

Dopady pandemie na letecký provoz jasně dokládají statistiky z října 2019. Tehdy jen Tegel, který byl oproti novému letišti třetinový, odbavil 2,2 milionu cestujících. Další milion lidí pak pro leteckou dopravu zvolil Schönefeld. V říjnu 2020, kdy už svět plně ochromila pandemie, přes Tegel a Schönefeld cestovalo 581.000 lidí.

Zájem o leteckou dopravu přes berlínské letiště postupně roste. Zatímco v únoru ho pro cestu využilo 147.000 lidí, v květnu to bylo 362.000 pasažérů a v červenci poprvé více než milion, konkrétně 1,25 milionu. V září se jejich počet zvýšil na 1,46 milionu a v říjnu na zmíněných 1,67 milionu lidí."Rostoucí počet pasažérů v říjnu ukazuje, že chuť cestovat se opět zvyšuje. Netýká se to jen evropských prázdninových destinací. Více než 4000 cestujících využilo v uplynulém měsíci berlínské letiště k dálkovým letům do Dauhá, Dubaje a Singapuru," uvedla šéfka letiště Aletta von Massenbachová. Její předchůdce Engelbert Lütke Daldrup, který letiště vedl do září, odhadoval, že novým vzdušným přístavem letos projde deset milionu lidí. Od začátku roku to zatím bylo 7,7 milionu pasažérů.

Vzdušný přístav Willyho Brandta loni v listopadu nahradil letiště Schönefeld a Tegel. Zatímco Tegel byl trvale uzavřen, ze Schönefeldu se stal pátý terminál nového dopravního uzlu. Kvůli dopadům pandemie a potřebným úsporám ale nové letiště tento pátý terminál koncem února nejméně na rok uzavřelo, veškerou dopravu tak soustředilo výhradně na ústřední terminál jedna. Jeho roční odbavovací kapacita 25 milionů cestujících pro nynější provoz plně dostačuje.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka