Řecké aerolinky Aegean koupí konkurenční Olympic Air

23.10.2012

    Atény 22. října (ČTK) - Řecká letecká společnost Aegean Airlines koupí za 72 milionů eur (1,8 miliardy Kč) konkurenční aerolinky Olympic Air od současného majitele, kterým je fond Marfin Investment Group (MIG). Spojením se společnosti chtějí lépe vyrovnat s hlubokým ekonomickým poklesem v zemi. Podobnou snahu o spojení před dvěma lety zablokovala Evropská komise.


    Aerolinky budou i nadále používat svá jména i loga. Olympic se má stát dceřinou společností Aegean, které chtějí zachovat i počet zaměstnanců a současnou flotilu. MIG vlastní bývalé státní aerolinky Olympic Air od privatizace v roce 2009.


    Obě letecké firmy již plánovaly fúzi v roce 2010, tehdy však dohodu kvůli obavám z omezení konkurence na domácím trhu, kde by měly téměř dominantní postavení, zablokovala Evropská komise. Kvůli ekonomickému poklesu a krizi však podíl obou aerolinek na trhu výrazně klesl. Řecká ekonomika je již pátým rokem v recesi.
    Tržní kapitalizace Aegean Airlines je zhruba 121 milionů eur (tři miliardy Kč). Aegean i Olympic vykázaly loni ztrátu.


    Olympic Airlines založil v roce 1957 rejdař Aristotelis Onassis. Stát je koupil v roce 1974. Aerolinky se však pod vlastnictvím státu potýkaly s finančními problémy. Aegean měly zájem o získání Olympic i v rámci privatizace, kdy za ně nabízely 170 milionů eur. Nakonec je však získala firma MIG. Olympic Air mají 21 letadel a létají do 38 destinací, z toho sedmi zahraničních.


    Aegean mají relativně mladou flotilu 29 letadel Airbus. Létají do 19 destinací v Řecku a 51 v zahraničí. Loni společnost, která je členem letecké aliance Star Alliance, přepravila 6,5 milionu cestujících. V prvním pololetí vykázala ztrátu 38,5 milionu eur.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka