Proudové stíhací letouny 1. generace

30.06.2016

Největší vývojový a výrobní náskok ve vývoji proudových letounů mělo válečné Německo. Vyrábělo v serii několik typů proudových letounů. Kromě nejznámějšího Me-262 Schwalbe to ještě byly Heinkel He-162 Volksjäger a Arado Ar-234 Blitz. Ve Velké Británii probíhaly pokusy s proudovými motory, které vyústily ve vývoj letounu Gloster Meteor, který byl ještě na konci války bojově nasazen. Tyto válečné proudové letouny jsou někdy označovány jako 0-tá (nultá) generace.

Katalyzátorem dalšího vývoje proudových letounů byla studená válka, vlastnictví atomové bomby Sovětským svazem a probíhající Korejská válka. 

V té se střetly severo-korejské vzdušné síly vyzbrojené sovětským MiG-15 a americké letectvo. Pro Američany byl MiG-15 značným překvapením, protože překonával soudobé americké proudové letouny. 

Teprve nasazení nejnovějšího amerického stíhacího letounu North American F-86 Sabre a pilotů s válečnými zkušenostmi dokázalo zvrátit situaci ve prospěch Američanů.

První generace proudových letounů je tedy definována: omezený tah motoru, podzvuková rychlost, nadzvuková ve střemhlavém letu, šípová křídla a další aerodynamické prvky (plovoucí výškovka, aerodynamické plůtky a brzdy, .)

Zdroj: web VHÚ LM Kbely

Fotografie: Autorem fotografií je Jiří Lukeš